تعمیر پمپ هیدرولیک فرمان زانتیا از نمونه کارهای موفقی است که ما در هیدروکار آن را با مهارت انجام می دهیم. گاهی بعضی از تعمیرکاران با معیوب شدن پمپ، بلافاصله آن را تعویض می کنند که این مساله به خصوص در این دوره اصلا صرفه اقتصادی ندارد. ما پمپ ها را کاملا تعمیر می کنیم و هیچ گونه تعویضی نداریم.

می توان مهم ترین قسمت و پایه ی اصلی سیستم هیدرولیک فرمان را پمپ هیدرولیک دانست و کیفیت این قسمت نقش مهمی در عملکرد سیستم دارد. این پمپ به وسیله ی تسمه هیدرولیک از موتور خودرو نیروی دورانی دریافت کرده و روغن هیدرولیک را از طریق لوله ی فشار قوی هیدرولیک به پشت شیر هیدرولیک هدایت می کند.

در این پست مراحل تعمیر پمپ هیدرولیک زانتیا را همراه با تصاویر واقعی نشان می دهیم.

پمپ هیدرولیک زانتیا را بهتر بشناسیم

همانطور که در متن بالا مطرح کردیم می توان نتیجه گرفت که اصلی ترین بخش هیدرولیک زانتیا، پمپ زانتیا می باشد. پمپ هیدرولیک زانتیا دارای دو لوله یا شیلنگ خروجی می باشد. یکی از این شیلنگ ها متعلق به هیدرولیک فرمان زانتیا و شیلنگ خروجی دیگر مخصوص ترمز زیر پای زانتیا می باشد.

تصور کنید که پمپ هیدرولیک زانتیا دچار اختلال شده است، از آنجایی که عملکرد هیدرولیک فرمان زانتیا و ترمز زیر پای آن کاملا به پمپ هیدرولیک وابسته است با معیوب شدن پمپ، این دو نیز دچار اختلال و عملکرد نادرست می شوند.

ویژگی خاص پمپ هیدرولیک زانتیا

هر دو خروجی پمپ هیدرولیک زانتیا، از نوع فشار قوی هستند و همین عامل باعث تفاوت پمپ زانتیا نسبت به سایر پمپ ها شده است. پمپ هیدرولیک زانتیا شامل ده خانه سوپاپ جهت تغییر فشار روغن هنگام عبور از آن ها می باشد. همچنین قسمت داخلی پمپ هیدرولیک، سوپاپ اصلی و مرکزی مجزایی دارد.

در صورتی که داخل مخزن پمپ هیدرولیک، روغن کثیف شده باشد یا از روغن بی کیفیت و آلوده استفاده کنیم و پمپ هیدرولیک با همین روغن به کار خود ادامه دهد قطعا به زودی خراب خواهد شد.

آموزش تعمیر پمپ هیدرولیک زانتیا به صورت گام به گام

گام اول : ابتدا پمپ هیدرولیک که بر روی پایه نگهدارنده پمپ و روی موتور نصب شده است را طبق دستورات زیر باز می کنیم.

1- تسمه پمپ هیدرولیک فرمان را کاملا خلاص می کنیم.

2- دو لوله ای که متصل به پمپ هیدرولیک است را باز می کنیم.

3- دو پیچی که متصل به پایه نگهدارنده پمپ هستند را باز کرده و پمپ را به سمت بیرون می کشیم.

بعد از باز کردن پمپ هیدرولیک، آن را بر روی گیره مهار می کنیم و تمام پیچ و مهره های نصب شده روی پمپ هیدرولیک را باز می کنیم تا بتوانیم قرقر هیدرولیک یا همان قسمتی که تسمه روی آن جا می خورد را از روی شافت پمپ جدا می کنیم.

در اینجا تصویری از پمپ هیدرولیک زانتیا که جهت تعمیر کاملا داغون شده و از هم پاشیده شده است را می بینیم.

پمپ هیدرولیک داغون شده زانتیا جهت تعمیر

پمپ هیدرولیک داغون شده زانتیا جهت تعمیر

گام دوم : در این مرحله پمپ زانتیا را جمع می کنیم. با توجه به تصویر زیر، قطعات پمپ هیدرولیک را که جدا کرده بودیم، مجددا بر روی یکدیگر سوار می کنیم و سوپاپ و اورینگ های داخل پمپ را محکم جا می زنیم.

پمپ هیدرولیک زانتیا در حال جمع شدن

پمپ هیدرولیک زانتیا در حال جمع شدن

گام سوم : در این مرحله که مرحله پایانی است، قطعات پمپ هیدرولیک کاملا جمع شده اند و پمپ آماده نصب شدن بر روی ماشین و بستن می باشد.

پمپ هیدرولیک زانتیا پس از تعمیر و آماده جهت نصب

پمپ هیدرولیک زانتیا پس از تعمیر و آماده جهت نصب

برای اطلاعات بیشتر در ارتباط با تعمیرات تخصصی هیدرولیک فرمان با مطالب سایت ما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست