تعمیر و تقویت تضمینی انواع شیر فرمان

چنانچه قصد نرم و روان کردن فرمان هیدرولیک خودروی خود را دارید و نمی دانید از کجا و چگونه اقدام کنید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا اطلاعات لازم را به دست آورده و مسیر خود را مشخص کنید. در این مقاله سعی بر آن شده تا توضیحاتی در مورد اجزای تشکیل دهنده شیر فرمان، جنس کاسه نمد و تاثیر آن در کیفیت کار، نحوه تعمیر و تقویت شیر فرمان توسط دستگاه تراش به شما عزیزان ارائه شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تعمیرات و رفع روغن ریزی انواع شیر فرمان توصیه می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

پیشنهاد ویژه: اگر شما یک تعمیرکار هیدرولیک هستید و در تعمیر و تقویت شیر فرمان مشکل دارید، هر کجای ایران که هستید با ما در ارتباط باشید تا به بهترین نحو مشکلتان را حل کنیم. با ما دانش کاری خود را ارتقاء دهید تا یک تعمیرکار حرفه ای شوید. برای درخواست آنلاین تعمیر فرمان هیدرولیک خودرو کلیک کن !

تعمیر و تقویت تضمینی انواع شیر فرمان

شیر فرمان چیست؟ اولین قدم تعمیر را درست بردارید

اولین قدم تعمیر را با شناخت بیشتر شیر فرمان درست بردارید. تا کنون مدل های بسیار زیادی از شیر فرمان برای خودرو ها ارائه شده است. شاید اولین و ساده ترین بیان شیر فرمان این باشد که شیر فرمان قطعه ای است جهت نرم و روان کردن فرمان هیدرولیک خودرو.

ولی اصلی ترین کار برای نرم شدن فرمان هیدرولیک تقویت شیر فرمان به شیوه صحیح است و شیر فرمان فابریک باعث ایجاد فرمانی نرم نمی شود. تعمیرکار واقعی باید توجه ویژه ای به رضایت کاربران از عملکرد کارش داشته باشد و تلاش کند تا کیفیت و ضمانت کار خود را در رتبه های بالا قرار دهد که نتیجه اش برای کاربران رضایت بخش باشد.

به طور کلی شیر فرمان ها از قطعات اصلی زیر تشکیل شده اند:

 سوزن

قسمت بالایی شیر فرمان یا همان هزار خاری که داخل چهار شاخ فرمان قرار می گیرد.

قسمت پایینی شیر فرمان که مماس بر روی میل دنده شانه ای جعبه فرمان و داخل پوسته قرار گرفته است و شامل 4 عدد PTF می باشد.

شکل 1 : اجزای تشکیل دهنده شیر فرمان

شکل 1 : اجزای تشکیل دهنده شیر فرمان

تصویری که مشاهده می کنید مربوط به شیر فرمان 405 است که از سه قطعه جداگانه تشکیل شده است. این قطعات توسط دو پیم جدا که یک سر آن از بالا و سر دیگر آن از وسط است به هم متصل شده اند. تعمیرکاران تخصصی ما در هیدروکار انواع مدل شیر فرمان را به خوبی نرم و تقویت می کنند. پیشنهاد می کنیم که حتما از نمونه کارهای واقعی ما و محصولات شیر فرمان دیدن کنید.

جنس کاسه نمد در شیر فرمان و تاثیر بالای آن در کیفیت کار

همانگونه که هر تعمیرکاری می‌داند لازم است که هنگام تعمیر شیر فرمان از کاسه نمد استفاده کنیم. جنس کاسه نمد مورد استفاده بهتر است از نوع کاسه نمد TTO ، کاسه نمد NOK ، کاسه نمد KOK باشد. جنس کاسه نمد و مرغوبیت آن، در کیفیت کار تاثیر بسزایی دارد. از آنجایی که تیم هیدروکار تجربه زیادی در تعمیرات فرمان هیدرولیک دارد از این رو پیشنهاد ما بر آن است که تا جای ممکن از کاسه نمد وایتون (Viton) استفاده کنید.

برای تعمیر شیر فرمان ها از دو نوع کاسه نمد با سایز بزرگ و سایز کوچک استفاده می شود.

شکل 2: کاسه نمد باکیفیت وایتون

شکل 2: کاسه نمد باکیفیت وایتون

حرارت گیر شیر فرمان و ارتباط آن با کاسه نمد

عملکرد حرارت گیر شیر فرمان جهت محافظت از کاسه نمد بالا می باشد. جعبه فرمان های فابریک چنین حرارت گیری را دارند ولی با گذشت زمان و بر اساس گرما، رطوبت و سرما حالت خود را از دست می دهند و دیگر به خوبی عمل نمی کنند که در این حالت باید این حرارت گیر را تعویض کنیم.

تیم هیدروکار با تکیه بر تجربه کاری که بدست آورده است این نوع از حرارت گیر ها را کاملا اختصاصی و به خوبی طراحی کرده است که کارایی بسیار بالایی دارند. هنگامی که تعمیر شیر فرمان خود را به ما می سپارید از حرارت گیرهای تضمینی هیدروکار برای شما استفاده می کنیم.

شکل 3: حرارت گیر شیر فرمان

شکل 3: حرارت گیر شیر فرمان

اکنون می خواهیم به سوال زیر پاسخ دهیم

سوال: تصور کنید تعمیرکاری در حین تعمیر از حرارت گیر شیر فرمان استفاده نکند چه عواقبی به دنبال خواهد داشت؟

پاسخ: اگر از حرارت گیر استفاده نشود عمر کاری کاسه نمد پایین می آید. برای اینکه کاسه نمد طول عمر بیشتری داشته باشد و خیلی دیر تر خراب شود لازم است از حرارت گیر استفاده کنیم.

پیشنهاد خاص: اگر شما یک تعمیرکار هیدرولیک هستی و مایلی که نماینده ما در شهر خودتون باشی کافیه اینجا کلیک کنی و فرم رو پر کنی تا ما در اولین فرصت با شما ارتباط برقرار کنیم.

تعمیر و تقویت شیر فرمان چگونه انجام می شود؟

برای تقویت کردن شیر فرمان باید از دستگاه مخصوصی که هیچ گونه لرزشی ایجاد نمی کند استفاده کنیم زیرا اگر در حین نرم کردن شیر فرمان، لرزشی ایجاد شود پس از بستن آن بر روی خودرو، فرمان هیدرولیک شدیدا می لرزد و ممکن است به سمت چپ یا راست کشیده شود. یا وضعیتی پیش آید که در آن یک سمت هیدرولیک فرمان کاملا روان و سمت دیگر آن کاملا سفت باشد. تقویت شیر فرمان در حوزه خدمات تراشکاری ما می باشد.

برای تعمیر شیر فرمان در مرحله اول نیاز است که جعبه فرمان هیدرولیک را باز کنیم و برای انجام این کار باید اتصالات مربوط به جعبه را جدا کنیم. ابتدا با استفاده از یک چکش لاستیکی و با چندین ضربه آرام، به گونه ای که هیچ ضربه ای به دنده پینیون وارد نشود، مغزی شیر فرمان را خارج می کنیم. بدین ترتیب شیر فرمان جهت تعمیر جدا می شود.

برای تعویض شیر فرمان همانند تعمیرش نیاز است در مرحله اول جعبه فرمان هیدرولیک را باز کنیم. برای تعویض شیر فرمان، ابتدا دو لوله ای که از جک فرمان به شیر فرمان وارد شده اند را با ابزار مخصوص جدا می کنیم. قبل از جدا کردن این دو لوله به جایگاه و نحوه قرار گیری آن ها دقت می کنیم تا هنگام بستن جای آن ها جا به جا نشود.

از آنجایی که تعمیرات هیدرولیک و شیر فرمان کاری واقعا عملی است و اصلا در قالب صحبت نمیگنجد از بیان توضیحات بیشتر صرف نظر میکنیم و پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه باز کردن اتصالات جعبه فرمان هیدرولیک و شیر فرمان به مقاله شیر فرمان هیدرولیک را چگونه تعمیر و یا تعویض کنیم؟ مراجعه کنید.

نشتی شیر فرمان را چگونه برطرف کنیم؟

در حقیقت برای رفع روغن ریزی شیر فرمان ها ایرادی نیست! ولی گویا بسیاری از تعمیرکاران تصور می کنند دلیل نشتی شیر فرمان از کاسه نمد است و در بیشتر موارد اقدام به عوض کردن کاسه نمد می کنند! متأسفانه شاهد آن هستیم که این نشتی با تعویض کاسه نمد همچنان ادامه دارد و صرفا افراد وقت و سرمایه خود را از دست داده اند.

لازم به ذکر است ما علاوه بر اینکه کاسه نمد را تعویض می کنیم تعمیرات خاصی را بر روی شیر فرمان انجام می دهیم که علاوه بر رفع نشتی آن، فرمانی کاملا نرم و روان تحویل مشتری می دهیم و این مساله باعث رضایت خیلی از مشتریان شده است. از آنجا که انجام این تعمیرات کاری عملی است و بیان آن در قالب پیام امری بیهوده است از ادامه بحث خودداری می کنیم.

شیر فرمان معیوب چه علائمی دارد؟

وقتی صحبت از فرمان نرم و روان می شود، قطعه «شیر فرمان» همیشه به عنوان عامل اصلی نرمی فرمان خودنمایی می کند. شیر فرمان ها گاها دچار خرابی می شوند که نیاز به تعمیرات دارند.

به طور کل علائم شیر فرمان معیوب به شرح ذیل می باشد:

1. شیر فرمان دارای نشتی است و از بخش های مختلف آن روغن ریزی مشاهده می شود.

2. فرمان هیدرولیک سفت است و میزان نرمی فرمان باب میل راننده نیست که در این حالت شیر فرمان علاوه بر تعمیر باید تقویت شود.

محاسن تقویت کردن شیر فرمان ها چیست؟

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، بزرگ‌ ترین مزیت نرم و تقویت کردن شیر فرمان ها، ایجاد فرمانی کاملا نرم و روان می‌باشد که اگر تعمیرکار بر اساس اصول پیش رود این کار بسیار سریع و مطمئن انجام می شود.

در زیر برخی از مزایای تقویت شیر فرمان ها ذکر شده است:

1. از بین رفتن سفتی فرمان و ایجاد فرمانی کاملا نرم و روان و باب میل راننده

2. گردش راحت فرمان در مکان های سخت و دشوار و باریک و کم عرض

3. حفظ نرمی فرمان تا سال های طولانی

4. امنیت بیشتر خودرو با بهبود وضعیت فرمان

کلام آخر

امیدواریم که این مقاله برای شما کاربردی بوده باشد و توانسته باشیم که با پاسخگویی به سوالات ذهن تان قدمی کوچک در راه افزایش دانش شما عزیزان برداشته باشیم. مقالات سایت ما همواره در حال بروزرسانی هستند و جدید ترین نمونه کارهایمان را در سایت قرار می دهیم.

ما معتقدیم که یک تعمیرکار هیدرولیک برای موفق شدن در کار نیاز مبرمی به دانش بالای کاری دارد. ما با 15 سال سابقه کاری در کنارتان هستیم تا طمع خوب حرفه ای بودن را تجربه کنید. تنها کافیست با ما تماس بگیرید.

 چنانچه سؤالی در این زمینه برایتان پیش‌ آمده، سؤالات خود را در قسمت کامنت ها درج نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به سؤالات شما پاسخ و شما را راهنمایی کنند.

فهرست