فرمان های هیدرولیک از ارزشمندترین پیشرفت ها در صنعت خودروسازی محسوب می شوند که تا به امروز در خودروهای مختلف و به شکل پیشرفته تر همانند فرمان الکتروهیدرولیک ظاهر شده اند. هر ساله با پیشرفت تکنولوژی در خودرو سازی رفاه و ایمنی بیشتری در این صنعت وارد می شود که هم راحتی بیشتری را برای رانندگان فراهم می کند، هم ایمنی خودرو را در تصادفات افزایش می دهد و هم اینکه آلودگی کمتری به محیط زیست وارد می کنند. همانگونه که اشاره کردیم از جمله این پیشرفت ها فرمان های هیدرولیک هستند که مزایای قابل توجهی دارند و البته دارای معایب اندکی نیز هستند که در ادامه به تشریح این سیستم و تفسیر مزایا و معایب آن ها می پردازیم. در ادامه با سایت ما همراه باشید.

هیدرولیک و فرمان هیدرولیک

به طور کلی صنعت هیدرولیک یعنی فرآیند های اصلی انتقال و تبدیل نیروی مایع تحت فشار به نیروی حرکتی می باشد.

با همین استدلال، در فرمان های هیدرولیک از مایع تحت فشار که همان روغن هیدرولیک می باشد برای حرکت راحت تر فرمان استفاده می شود. همانگونه که در نوشته های قبلی مطرح کردیم پمپ هیدرولیک داخل یک مخزن پر از روغن قرار گرفته است و توسط دو عدد شیلنگ به جعبه فرمان هیدرولیک متصل شده است. یکی از این شیلنگ ها برای انتقال روغن به جعبه فرمان و دیگری برای برگشت روغن به مخزن هیدرولیک می باشد که اصطلاحا لوله های رفت و برگشت روغن نامیده می شوند. ماه و ستاره که از اجزای اصلی پمپ هیدرولیک هستند داخل این مخزن روغن جای دارند که به پمپ هیدرولیک برای عملکرد بهتر کمک می کنند.

فرمان هیدرولیک چه مزایایی دارد؟

:: احساس راحتی بیشتر و خستگی کمتر در مسافت های طولانی هنگام رانندگی با فرمان هیدرولیک

هنگام رانندگی در مسیر های پر پیچ و خم و مکان های باریک و کم عرض، اگر سیستم ما فرمان مکانیکی داشته باشد هنگام گردش، سفتی فرمان شدیدا احساس می شود و به سختی این کار صورت می گیرد. تا حدی که دست راننده حتما دچار خستگی شده و فشار زیادی بر او وارد می شود در نتیجه راننده برای ادامه مسیر خود خستگی بیشتری احساس می کند.

در حالی که اگر فرمان ما هیدرولیکی باشد، چرخش فرمان در همه جا حتی مکان های کم عرض، برای راننده آسان می شود و نیروی لازم برای چرخش فرمان بیشتر به غربیلک فرمان وارد می شود در نتیجه راننده احساس خستگی کمتری پیدا می کند. این حس راحتی و اطمینان خاطر از رانندگی و کاهش خستگی راننده از مزایای فرمان هیدرولیک می باشد که در سیستم های پیشرفته تر بسیار بهتر عمل می کنند.

شکل 1: مزایای فرمان هیدرولیک و گردش راحت تر فرمان در مکان های دشوار

شکل 1: مزایای فرمان هیدرولیک و گردش راحت تر فرمان در مکان های دشوار

:: کنترل همیشگی فرمان حتی در صورت اختلال در سیستم هیدرولیک

تصور کنید مخزن روغن هیدرولیک خودروی شما سوراخ شده است یا پمپ هیدرولیک و هر قطعه ای دیگر در خودرو دچار مشکل شده است و شما در حال رانندگی در مسافت طولانی هستید، در چنین شرایطی ممکن است سیستم هیدرولیک از کار بیفتد که این مساله زیان آور است اما مکانیزم فرمان هیدرولیک به گونه ای طراحی شده است که با قطع آن به صورت اتوماتیک سیستم مکانیکی خودرو فعال خواهد شد و کنترل خودرو با آن محقق می شود.

:: کنترل سیستم هیدرولیک و عدم انحراف آن در برخورد با موانع

فرض کنید شما خودرویی با فرمان مکانیکی دارید، در صورتی که در حین رانندگی به مانعی برخورد کردید و نتوانستید فرمان را محکم نگه دارید، خودرو به صورت ناگهانی در لحظه تغییر مسیر می دهد، دلیل این امر این است که فرمان مکانیکی مجهز به کمک فرمان یا جک هیدرولیکی نیست. در صورتی که فرمان شما از نوع هیدرولیکی باشد و به موانعی برخورد کنید، کمک فرمان نیروی مقاومی نسبت به آن مانع ایجاد می کند و از انحراف خودرو جلوگیری می کند.

شکل 2: جلوگیری از انحراف خودرو در برخورد با موانع توسط جک هیدرولیک فرمان

شکل 2: جلوگیری از انحراف خودرو در برخورد با موانع توسط جک هیدرولیک فرمان

:: استفاده از سنسور جهت حفظ ایمنی فرمان هیدرولیک با افزایش سرعت

فرمان های هیدرولیک به گونه ای طراحی شده اند که بر روی پمپ هیدرولیک آن ها سنسوری جهت تنظیم کردن حجم روغن خروجی نصب شده است. این سنسور در سرعت های بالا وارد عمل می شود و با افزایش سرعت، روغن بیشتری از پمپ خارج می کند تا در سرعت بالا فرمان سفت و محکم شود. بدین ترتیب با افزایش سرعت ایمنی خودرو حفظ می شود.

:: افزایش طول عمر قطعات هیدرولیک و کاهش هزینه های تعمیر

هنگام رانندگی در جاده، ضربه های ناشی از آن که به دلیل آسفالت های نامناسب یا ناهمواری ها می باشند به چرخ ها و اتاق خودرو وارد می شود، این اتفاق به دلیل عملکرد کمک فرمان می باشد که ضربه ها را به سرنشینان وارد نمی کند و با انتقال آن ها به چرخ ها عمر سایر قطعات را بالا می برد و هزینه های تعمیر را کاهش می دهد.

:: ایجاد صدای کمتر در خودرو با فرمان هیدرولیک

هنگام رانندگی با خودروی مجهز به فرمان هیدرولیک، در سرعت های بالا و همچنین هنگام پارک کردن صدای کمتری داخل ماشین پیچیده می شود که این یک مزیت قابل توجهی برای سرنشینان خودرو به حساب می آید که در نهایت آرامش بیشتری را فراهم می کند. در صورتی که رانندگی با فرمان مکانیکی سرشار از آلودگی صوتی می باشد.

شکل 3: مزایای فرمان هیدرولیک و ایجاد صدای کمتر در خودرو

شکل 3: مزایای فرمان هیدرولیک و ایجاد صدای کمتر در خودرو

فرمان هیدرولیک چه معایبی دارد؟

فرمان های هیدرولیک که نسل جدیدی از فرمان های خودرو می باشند آنقدر جذاب اند و مزایای قابل توجهی دارند که معایب و کاستی های آن ها کمتر به چشم می آیند. البته معایب آن، قبل از تاثیر بر روی راننده، بیشتر محیط زیست را تحت شعاع قرار می دهند. در این بخش برخی از معایب سیستم هیدرولیک را به اختصار شرح می دهیم.

:: حساس بودن روغن هیدرولیک به گرد و غبار و کاهش عملکرد خودرو در صورت آلوده شدن روغن

:: تاثیر منفی دما بر روی کیفیت سیستم هیدرولیک؛ با زیاد شدن دما کیفیت پایین می آید.

:: آلودگی محیط زیست به واسطه ریختن و پخش شدن روغن هیدرولیک در محیط

:: نشتی روغن در خودرو و احتمال آتش سوزی با افزایش دمای خودرو

شکل 4: معایب فرمان هیدرولیک - روغن آلوده و کاهش عملکرد خودرو

شکل 4: معایب فرمان هیدرولیک – روغن آلوده و کاهش عملکرد خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست